Akinek két anyja van..!
Több olyan gyermek is született már a világon, akik genetikailag 3 szülő gyerekei a mitokondrium donációs kezelés (MDT - mitochondrial donation treatment) nevű eljárásnak köszönhetően.
A mitokondriális betegségek egy nagyon komplex, sok szervrendszert érintő változatos tünetekkel járó genetikai betegségcsoport. A mitokondrium nevű sejtszervecskéink saját DNS tartalma irányítja a sejtek energiatermelésének nagy részét, így ha ebben káros mutáció következik be, a sejt anyagcseréje, és funkciója zavart szenved.
Mindenki anyai ágon örökli őket, de a petesejtben nem egy van belőlük, és hogy az embrió fejlődése során melyik kialakuló sejtek (későbbi szövetek/szervek) kapnak a genetikailag mutálódott mitokondriumokból, meghatározza, hogy milyen tünetek alakulnak ki. Érintheti a szív, a vesék, a máj, az agy működését, okozhat cukorbetegséget, rohamokat, visszamaradást a fizikai és kognitív fejlődésben. Vannak, akik viszonylag jó életminőséggel sokáig, és vannak, akik csak tizenegynéhány éves korukig élnek. A kimenetel alig megjósolható, és jelenleg nem kezelhető.
Ennek okán az Egyesült Királyságban engedéllyel és szigorú protokollt követve -egyetlen klinikán- végeztek néhány alkalommal MDT-t. A módszer lényege, hogy egy adományozott petesejt mitokondriumait és a két szülő sejtmagi DNS-ét használják a megtermékenyítés során. Az adományozott petesejt magvát eltávolítják a mitokondriumokat "megtartva", ebbe beültetik az anya petesejt magvát, majd megtermékenyítik az apa spermiumával. Másik eljárás, hogy az adományozott és az anyai petesejtet is megtermékenyítik az apa spermiumával, és ezt követően hajtják végre a sejtmag átültetést.
A módszer még nagyon gyerekcipőben jár, és a biztonságosságáról és hatékonyságáról sincs még nagyon sok információ, mégis 2-6 háromszülős baba él már a világon. Az első 2016-ban született Mexikóban.
Forrás:
https://www.iflscience.com/babies-with-genes-from-3...
https://www.newscientist.com/.../2107219-exclusive.../
https://www.theguardian.com/.../first-uk-baby-with-dna...
https://www.hfea.gov.uk/.../mitochondrial-donation.../