Érettségi - Figyelem, most hőbörgés következik!
Ez a véleményem az emelt biosz érettségi feladatsorról 2024. októberében
Általánosságban újra azt kell mondanom, hogy egyre inkább eltűnnek a "hagyományos" témakörök az érettségiből, és úgy egyáltalán a tananyagból. Nagyon kevés állattan és növénytan kérdés volt a dolgozatban, azok is nagyrészt szövettanból és más feladatokba bújtatva, az ökológia pedig kizárólag a választható esszéjére korlátozódott. Félreértés ne essék, a problémafeladat része nem volt ökológia, csak annak látszó táblázatértelmezés 10 pontért. Minthogy ez egy szubjektív vélemény, nyugodtan leírhatom, hogy szomorúnak tartom ezt. Egyre hangsúlyosabbak a modern biológia témakörei, és persze a szövettan, embertani témák, modern labortechnológia, kimutatási reakciók és genetika-evolúció-törzsfaképzés, PCR-hoz primer szerkesztés, gélelektroforézis, szekvenálás, EKG görbe elemzés mind-mind fontos, de nem itt. Nem a középiskolában. Aki orvosnak készül, majd megtanul EKG-t olvasni (remélhetőleg), aki evolúciós genetikával fog foglalkozni, gyártson törzsfát az egyetemen meg utána, aki meg a CSI – Helyszínelők 19. sorozatában lesz laboros (vagy valami valódi helyen), az a luminol mellé megtanulja a DNS fingerprintinget is. Mindenről tudjatok mindent IS a legapróbb részletekig, ez az elvárás, közben meg nincs meg a nagy kép. (Tessék az előbbi mondat súlyát érezni, mert a "minden IS" szókapcsolattól amúgy kiráz a hideg. Ennyire vagyok feldúlt.) A túlterheltség miatt nincs időtök egyben látni a rendszert, és értem én, hogy szelektálni kell a felvételin, de ne az alapján, hogy a ghrelin vajon a gyomorban vagy a patkóbélben termelődik-e! (Amúgy ez ráadásul az új NAT szerinti könyvben konkrétan benne sincs. Igen, megnéztem.) Közben meg elfelejtjük, hogyan kell a lucfenyőt az elefánttól megkülönböztetni, és úgy papolunk a biodiverzitásról, hogy a polipokról vagy a csalánozókról nem kell tudni az érettségire! Nesze neked Nagy Korallzátony, meg korallfehéredés! Nesze neked globális klímaváltozás, meg fenntarthatóság! ☹
Bocs, hogy ezt mondom -amellett, hogy magam is ezzel foglalkoztam évekig, és úgy en bloc imádom-, de az érettségizők kb. nem több, mint 5%-a fog valaha összerakni egy PCR-t, és nem hinném, hogy 1,5%-nál többeteknek lesz szerencséje törzsfakészítéshez. Ez van. De legalább tudjátok majd (a szóbeliig legalábbis), hogy hogy is kell azt. Meg GFR-t számolni. Ja, hogy minek? Hát azt sose tudjuk meg…
Aki a feladatonkénti elemzést várta, most csalódni fog. Bene Roli kolléga (Benbiosz) nagyszerűen levezette nektek a feladatlapot, a honlapján és Youtube-on megtekinthető. Tőlem most ennyi tellett.