GMO pókháló

2024.05.02

A pókháló anyaga, a pókselyem, a jelenleg ismert legerősebb anyagok egyike. Rugalmas, nagy szakító- és nyomószilárdságú, emellett lebomló és biokompatibilis. Nem csoda, hogy hosszú ideje próbálják előállítani, hiszen a haszna sokrétű lehetne. Kötelektől kezdve egészen a golyóálló mellények lényegi részéig rengeteg célra szeretnék felhasználni.

A pókok viszont nem adják könnyen. Nemigen lehet őket tenyészteni, mert csoportban tartva őket hajlamosak az agresszióra, akár a kannibalizmusra, emiatt GMO élőlényekkel próbálják termeltetni hosszú ideje. Beültették már a génjét kecskék és különböző baktériumok (pl. Escherichia coli) DNS-ébe is. A génpiszkált kecskék a tejben választják ki a pókselyem fehérjéjét, ezért csak nőstény példányoktól lehet várni, ez tehát nem túl gazdaságos. Baktériumokkal jó eredményeket értek el, mégis a leghatékonyabbnak a génmanipulált selyemhernyók tűnnek.
Selyemlepkék petéibe (százezres nagyságrendben) mikroinjektálással juttatták be az előzőleg egy keresztespók faj genomjából CRISPR eljárással kivágott gént, sokkal pontosabban, mint eddig bármikor.
Ők termeltek-termeltek, és kiderült, hogy a "hernyópókselyem" tízszer erősebb a nylonnál és hatszor a Kevlarnál.
Persze az ipari termelés még nagyon messze van, de egyszer majd selyemkönnyűek lehetnek a golyóálló mellények.

Forrás:
https://www.science.org/.../worms-spider-genes-spin-silk...
https://www.cell.com/matter/fulltext/S2590-2385(23)00421-6
https://agfundernews.com/what-happened-to-those-gm-spider...

https://www.freethink.com/.../spider-dna-silkworms-kevlar...

https://www.quora.com/Do-butterfly-come-from-silk-worm-or-caterpillar