Henrietta Lacks halhatatlansága

2024.05.13

Egy 1920-as születésű, szegény, részben rabszolga ősöktől származó nő, Henrietta Lacks, öt gyerek anyja, megbetegedett. A Johns Hopkins Kórházban, ami akkoriban az egyetlen volt, ahol színes bőrűeket is kezeltek, méhnyak daganatot diagnosztizáltak nála. A kezelése részeként, de a beleegyezése nélkül szövetmintát vettek tőle további vizsgálatra.

A laborban azonban azt vették észre, hogy míg más emberi sejtek néhány nap tenyésztés után elpusztulnak, sok kísérletet ezzel lehetetlenné téve, addig az ő sejtjei tovább élnek és szaporodnak.
A neve alapján elnevezték a tenyészetet HeLa halhatatlan sejtvonalnak (HeLa immortal cell line). Ezt felfedezve olyan vizsgálatokra nyílt lehetőség, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak (klónozástól az in vitro megtermékenyítésig, vagy a járványos gyermekbénulás elleni vakcina kifejlesztéséig).
Emellett azt a furcsaságot is megfigyelték, hogy a HeLa sejtek kontakt módon, vagy akár szálló poron utazva képesek más tenyészeteket is kontaminálni.

A tudta és beleegyezése nélkül (és sokáig a családjáé nélkül) mostanáig 50 millió tonnát tenyésztettek a sejtjeiből, amiket mintegy 60000 kutatásban használtak fel, és milliók gyógyulását-túlélését jelentették.

Könyv a történetről:
https://www.penguinrandomhouse.com/books/168191/the-immortal-life-of-henrietta-lacks-by-rebecca-skloot/


Forrás:
https://www.iflscience.com/health-and-medicine/the-strange-story-of-henrietta-lacks-and-her-immortal-cells/

By (archived link), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=1376912
By (archived link), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=1376912