Ki eszi meg a csomagolást?
A polisztirol nevű műanyag jóformán az életünk minden szegletében ott van, első sorban, mint könnyű, praktikus csomagolóanyag. A joghurtos dobozok, elviteles kávéspoharak, eldobható evőeszközök, borotvák, bukósisakok nagy arányban készülnek-készültek ebből, és igen, az a hatalmas fehér valami, amit ki kell szedegetni a csomagod dobozából, hogy hozzájuss mondjuk a mikróhoz, amit rendeltél, szintén polisztirol. Úgy egyébként egy aromás szénhidrogén, a sztirol polimere, de mi persze, csak Hungarocell-nek hívjuk...
Mivel jól formázható, könnyen kezelhető, az emberiség évente több millió tonnát gyárt belőle mindenféle célokra. "Szerencsére" nem lebomló, és jelenleg (főként gazdasági okokból) nem újrahasznosított műanyagról beszélünk, így aztán ez a mennyiség mind itt is van a környezetünkben mindenhol. Talajban, a felszíni vizeink parti zónájában és hatalmas mennyiségben a Nagy csendes-óceáni szemétszigetben, ami 2018-as becslések szerint 1,6 millió négyzetkilométer kiterjedésű, és kábé 90000 tonnát nyom.
Pislákoló fénynek tűnhet viszont a naaagyon hosszú alagút végén, hogy eddig két állatfajra leltek az utóbbi években, amik nem csak nem pusztulnak bele, de vígan - és egészségesen - eszegetik a nekik ezüsttálcán feltálalt polisztirolt. 2015-ben a Közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor), majd később a Zophobas morio nevű gyászbogár lárváiról derült ki, hogy fenntartások nélkül emésztik, és tápanyagként hasznosítják, ráadásul az ürülékükben olyannyira nem marad belőle semmi, hogy az biztonságosan használható lehetne trágyázásra is.
2022-ben az ausztráliai University of Queensland kutatói egy metagenomikai* vizsgálatban azonosították azokat - a fent említett bogárlárvák tápcsatornájában élő - baktériumokat, amik a polisztirol és a sztirol bontására is jó enzimet termelnek. Na persze a cél nem az, hogy bogárfarmokon tüntessük el a műanyagot. A terv az, hogy biotechnológiai eljárással nagy mennyiségben lehessen magát az enzimet előállítani, hogy ezzel kezeljék az előzőleg aprított szemetet a hulladékfeldolgozó üzemekben.
*Metagenomika: a környezetből vett, így több élőlény örökítőanyagát tartalmazó minták genetikai tartalmának szekvenálása, és ezzel a fajok és génjeik azonosítása. Itt a lárvák és minden bennük élő mikroorganizmus volt a minta.