Orvosi és Élettudományi Nobel-díj 2021
A 2021-es Fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat megosztva kapták
David Julius és Ardem Patapoutian
A hőmérséklet és tapintás receptorainak felfedezéséért.
A Karolinska Intézet Nobel-díj Bizottságának közleménye gyors fordításban:
A meleg-, hideg- és tapintásérzékelés képessége alapvető fontosságú a túlélésünk szempontjából, és meghatározza a körülöttünk lévő világgal zajló interakcióinkat. Mindennapi életünkben ezeket az érzeteket adottnak tekintjük, de vajon hogyan jönnek létre azok az idegi impulzusok, amik által felfogjuk őket? Ezt a kérdést válaszolták meg az idei év Nobel-díjával kitüntetettek.
David Julius a chilli paprikák kapszaicin nevű, égő érzést okozó hatóanyagát használta arra, hogy azonosítsa a melegre reagáló érzékelőket a bőr idegvégződéseiben. Ardem Patapoutian nyomás érzékeny sejteket használva fedezett fel egy teljesn új receptor csoportot, amelynek tagjai a belső szervekben és a bőrben vesznek fel mechanikai ingereket. Ezek a tudományos áttörések komoly kutatásokat indítottak el, ezáltal sokat tanultunk arról, hogy az idegrendszer hogyan érzékeli a meleget, a hideget és a mechanikai hatásokat. A kitüntetettek kulcsfontosságú, eddig hiányzó ismeretekhez juttattak hozzá bennünket az érzékeink és a környezet közötti komplex kapcsolat témakörében.
A (több évtizedig tartó) kutatások leírását és a fontosabb publikációk listáját megtaláljátok a Nobel-díj hivatalos honlapján, itt.
A sajtótájékoztatóról készült videót pedig itt.