PÁR SZÓ RÓLAM
Gyerekkori álmomat beteljesítve ökológusként végeztem a Debreceni Egyetemen 2006-ban, de már 2004-től, a kétszintű érettségi bevezetésétől kezdve tartottam érettségi felkészítőket biológiából. A visszajelzések és a saját sikerélményeim alapján döntöttem úgy, hogy a kutatói diploma mellé elvégzem a kiegészítő biológiatanári szakot is, hátha egyszer még hasznát veszem…
Egyetem után egy debreceni székhelyű környezetvédelmi szolgáltató cégnél dolgoztam, ahol nagyon sok időt töltöttem a számomra talán legkedvesebb feladattal, a terepmunkával is. Később a Debreceni Egyetem Állattenyésztési Tanszékén evolúciógenetikai kutatásban vettem részt, ahol a munkámat nagyrészt PCR és az ehhez kapcsolódó labormunkák és adatelemzés tette ki, így gyakorlatot szereztem az ökológia mellett a molekuláris genetika területén is. Az egyetemen gyakorlatokat és évfolyamelőadásokat tartottam genetikából és élettanból is. Ezek nagyon jó tapasztalatok voltak, szívesen dolgoztam itt, de eközben is mindvégig folytattam érettségi-felvételi felkészítő képzéseket, így már 20 éve tartok magánórákat és tanfolyamokat. Utóbbiakat eddig a Magister Universitas Érettségi Felkészítőben érhettétek el. A Magister életem egyik legjelentősebb állomása volt, de ettől az évtől már itt, a Biológia Érthetően kurzusain folytatom a biológia oktatását.
Közben végül gimnáziumi tanárként helyezkedtem el… Főállásban öt éve az egri Neumann János Gimnáziumban dolgozom. Azóta emelt és középszintű érettségi javító tanárként és emelt szintű szóbeli bizottságban kérdező tanárként és elnökként is működöm.
Az évek alatt több száz orvossá, gyógyszerésszé, fogorvossá, pszichológussá, biológussá vagy agrármérnökké vált tanítványom felvételi sikerei adták az energiát a következő évfolyamokkal való foglalkozáshoz. Éveken keresztül csak élő oktatás formájában tanítottam, majd a Covid19 járvány kényszere miatt elindítottam az online oktatást az érettségi felkészítésben, s bár a személyes jelenlét varázsát nem tudom pótolni, így sokkal több tanítványhoz jutottak el az ismeretek.
Néhány éve részt vettem az m5 csatorna gondozásában készült érettségi előkészítő sorozatban, ezt is megtaláljátok itt a honlapon is, ugyanúgy, mint az oktatási portfolióm többi anyagát.
2018 áprilisában indítottam el a Biológia Érthetően YouTube-csatornát, azóta jelentetem meg ott a felvételikkel kapcsolatos ismereteket, feladatokat, a Biológia Érthetően facebook oldalon pedig ezek mellett aktualitásokat, ismeretterjesztő írásokat teszek közzé. Mindezeket mostantól itt, egy helyen is megtaláljátok.
A ChemBio (kémia és biosz érettségizők csoportja) facebook csoportot Lénárt Gergely kollégámmal 2019 februárjában hoztuk létre. Itt arra törekszünk, hogy amellett, hogy a legtöbb szakmai és érettségivel kapcsolatos segítséget megkaphassátok, a diákok az egymással megosztott tapasztalataik, és azok eredményei alapján találják meg leendő felkészítő tanáraikat. Sajnos sokszor előfordul, hogy valami miatt a felkészítés nem úgy megy, ahogy az a diáknak sikerélményt és fejlődést nyújthatna, így csalódottan néz más segítség után. Ezt szerettük volna itt megelőzni, és azóta már egy közel tízezer fős segítő csoporttá váltunk.
A legfontosabbnak azt tartom a tanításban, hogy a diákjaim megtanulják rendszerben látni az élővilágot. Ne csak rengeteg feleslegesnek tűnő adatot magoljanak be, hanem értsék a biológiai összefüggéseket, a sejtszintű és globális folyamatok okait és következményeit is. Meggyőződésem, hogy ha időt szánunk a megértésre, ha "összeáll a kép", akkor elkerülhetetlen a biológia iránti lelkesedés, és kialakul a tudomány iránti szerelem…
Az igazi sikerélmény számomra az, ha valaki kíváncsian kérdez, ha pedig kérdést kap, akkor is mer válaszolni, ha nem biztos benne, hogy helyes, amit mond: ez azt jelzi, hogy az órán biztonságban és jól érzi magát.
"A
tudomány egyfajta életmód [...] ~
azok számára, akik elég szerencsések ahhoz, hogy megtapasztalják,
erőt adó és érzelmes átalakulás."
Brian Greene, fizikus